معرفي پژوهشگران تجربه نزديک به مرگ: دکتر بروس گريسون

چارلز بروس گریسون (متولد اکتبر سال 1946) استاد بازنشسته‌ی روان‌پزشکی و علوم اعصاب در دانشگاه ویرجینیا می‌باشد و در گذشته نیز مدیر بخش مطالعات ادراکی (DOPS) در دانشگاه ویرجینیا بود که در گذشته بخش مطالعات شخصیتی نام داشت. ایشان یکی از نویسندگان کتاب «ذهن غیر قابل تقلیل» (2007) و یکی از ویراستاران کتاب «راهنمای تجارب نزدیک به مرگ» (2009) است. گریسون درباره‌ی تجارب نزدیک به مرگ مقالات زیادی در مجلات مختلف به چاپ رسانده و مصاحبه‌های رسانه‌ای متعددی انجام داده است.

وی محقق برجسته‌ای در زمینه‌ی مطالعات نزدیک به مرگ است و لقب پدر تحقیقات مربوط به تجارب نزدیک به مرگ را از آن خود کرده است. مقیاس 16 سؤالی تجربه‌ی نزدیک به مرگ گریسون، به طور گسترده، به عنوان ابراز سنجش تجارب نزدیک به مرگ و میزان عمق آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته و تا اوایل سال 2010، 95 بار مورد استناد واقع شده است.

گریسون در دایرةالمعارف بریتمانیکا (Encyclopedia Britannica) نویسنده‌ی فصلی با عنوان «مروری بر تجارب نزدیک به مرگ» بود و از سال 1982 تا سال 2007، نیز سر ویراستار مجله‌ی مطالعات نزدیک به مرگ بوده است. گریسون دفعات زیادی در نشریات مختلف، در زمینه‌ی تجارب نزدیک به مرگ مصاحبه کرده یا مشاوره داده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *