معرفی پژوهشگران تجربه نزدیک به مرگ (خانم دکتر جنیس هلدن)

دکتر «جنیس ماینر هلدن»[1] مدرک «دکترای علوم تربیتی»[2] در رشته‌ی «آموزش مشاوره و راهنمایی»[3] را در سال 1988 میلادی اخذ کرد. پس از آن، او به مدت 31 سال به عنوان عضو هیأت علمی «برنامه‌ی مشاوره»[4] در دانشگاه تگزاس شمالی (UNT) خدمت کرده است و 12 سال از این مدت را رئیس «دانشکده‌ی مشاوره و آموزش عالی»[5] بوده است. او در سال 2019 میلادی بازنشسته شده است. زمینه‌ی اصلی پژوهش‌های دکتر هلدن در مواردی چون تجربه‌های نزدیک به مرگ، «ارتباط با درگذشتگان»[6]، و دیگر «تجربه‌های فراشخصی»[7] (یعنی تجربه‌هایی که پا را از محدودیت‌های مکانی، زمانی، و هویتی فرد فراتر می‌گذارد) است. او در این حوزه‌ی پژوهشی بالغ بر 50 مقاله‌ی فصل‌نامه‌ای داوری شده و بیش از 100 ارائه‌ی ملی و بین‌المللی داشته است. او سردبیر اصلی «کتاب راهنمای تجربه‌های نزدیک به مرگ: سی سال بررسی»[8]، چاپ شده در سال 2009 میلادی، و نیز یکی از سردبیران نشریه‌ی سال 2017 میلادی «انجمن ارزش‌های معنوی، اخلاقی، و دینی»[9] (ASERVIC) با عنوان «مجموعه ای از دیدگاه‌ها و روش‌های مشاوره برای پیوند بین روح و روان و جسم»[10] بوده است. 

 دکتر هلدن اکنون رئیس «انجمن بین‌المللی مطالعات نزدیک به مرگ»[11] (IANDS) است و از سال 2008 میلادی تاکنون سردبیر یکی از نشریات این انجمن با نام «فصل‌نامه‌ی مطالعات نزدیک به مرگ»[12] بوده است. او در سال 2019 میلادی به دلیل مشارکت‌های چشمگیر و مستمرش در فعالیت‌های علمی و خلاقانه، تدریس، و ارائه‌ی خدمات علمی جایزه‌ی استاد نمونه را از بنیاد دانشگاه تگزاس شمالی دریافت کرد. دکتر هلدن این روز‌ها همچنان در قامت یک پژوهشگر، رئیس انجمن IANDS، سردبیر نشریه، دستیار ارشد آموزشی مشاوره، و غیره فعالیت می‌کند. او اغلب در کارهای پژوهشی خود با دکتر «بروس گریسون»[13] که از پژوهشگران برجسته در زمینه‌ی مطالعات نزدیک به مرگ است، همکاری دارد.


[1] Janice Miner Holden

[2] Doctor of Education

[3] Counselor Education

[4] Counseling Program

[5] Department of Counseling & Higher Education

[6] After-death communication

[7] Transpersonal experiences

[8] Handbook of Near-Death Experiences: Thirty Years of Investigation

[9] Association for Spiritual, Ethical, and Religious Values in Counseling

[10] Connecting Soul, Spirit, Mind, and Body: A Collection of Spiritual and Religious Perspectives and Practices in Counseling

[11] International Association for Near-Death Studies

[12] Journal of Near-Death Studies

[13] Bruce Greyson

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *