مصاحبه با دکتر جفري لانگ درباره تجربه نزديک به مر گ و حيات پس از مرگ

لائورا فیتزپاتریک، 22 ژانویه 2010، مجله تایم

آیا حیات پس از مرگ وجود دارد؟ دین شناسان می توانند ساعت ها در این مورد بحث و گفت و گو کنند، اما در این مصاحبه، دکتر جفری لانگ متخصص درمان تومورهای سرطانی معتقد است شواهد علمی صراحتا می گویند پاسخ به سوال فوق بله است.
وی در کتاب «شواهد علمی وجود حیات پس از مرگ»، نتایج  پژوهش جالب و بحث برانگیز خود را در این مورد ارائه کرده است. کتابی که حاصل پژوهش های ده ساله او روی تجارب نزدیک به مرگ و بررسی تجارب نزدیک به مرگ ۱۶۰۰ نفر می باشد. وی در گفت و گو با مجله ی تایم درباره ی ماهیت تجربه نزدیک به مرگ و تعامل مذهب و علم صحبت می کند.
(این مصاحبه در آن زمان پرخواننده ترین صفحه روز وب سایت تایم شد).

از نظر علمی، تجربه نزدیک به مرگ چیست؟
جفری لانگ: تجربه نزدیک به مرگ دارای دو مولفه است. نخست این که فرد باید به مرگ نزدیک باشد. به این معنی که شرایط جسمی اش به قدری وخیم باشد که در صورت عدم بهبود، از دنیا برود. معمولا فردی را که بیهوش است، یا از نظر بالینی مرده است و ضربان قلب و تنفسش متوقف شده است می توان نزدیک به مرگ در نظر گرفت. مولفه ی دوم این است که فرد تجربه کننده در عین حال که به مرگ نزدیک شده است بتواند این مساله را به وضوح تجربه کند و به خاطر بیاورد.

پاسخ شما به شکاکانی که که می گویند باید پایه و اساس زیست شناسانه یا فیزیولوژیکی برای چنین تجربه ای وجود داشته باشد چیست؟ چرا که شما در کتاب خودتان می گویید چنین تجربه ای از نظر پزشکی غیر قابل توضیح است.
جفری لانگ: جالب این جا است که بر خلاف کتاب من که سعی در ارائه تبیین علمی برای تجربه نزدیک به مرگ ندارد، بیش از بیست تبیین علمی متفاوت برای تجربه نزدیک به مرگ از سوی شکاکان ارائه شده است. دلیل این تعداد زیاد کاملا مشخص است. چرا که هیچ یک از این تبیین ها، حتی برای خود شکاکان، قطعی و قابل بررسی نیستند.

شما می گویید، میزان شک و تردید درمورد تجربه نزدیک به مرگ نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است و آگاهی در این مورد نیز افزایش داشته است. دلیل این اتفاق چیست؟
جفری لانگ: ظرف ۳۵ سال گذشته صدها مقاله ی علمی درمورد تجربیات نزدیک به مرگ منتشر شده است. علاوه بر آن، رسانه ها توجه ویژه ای به این پدیده داشته اند. بخصوص وب سایت های اینترنتی صدها هزار صفحه را به این موضوع اختصاص داده اند. همه ی اینها به افزایش آگاهی مردم در این زمینه کمک کرده است.

شما در کتاب خود اشاره می کنید که برخی از منتقدان می گویند همه کسانی که تجربه نزدیک به مرگ داشته اند، جزییات این تجربه را قبلا از دیگران شنیده اند و به نوعی تحت تاثیر محیط بوده اند. شما در تحقیقات خود چگونه با این مساله مقابله کردید؟
جفری لانگ: ما روایت هایی که درمورد تجربه نزدیک به مرگ دریافت می کنیم، عینا به وب سایت خودمان می فرستیم. با توجه به این که ماهانه ۳۰۰ هزار صفحه توسط ۴۰ هزار بازدید کننده از سراسر دنیا خوانده می شود، و تا کنون هیچ کسی موفق نشده است روایت های تکراری را شناسایی کند، نشان دهنده ی با اصالت بودن این گزارش ها است. در ضمن، شفافیت کار ما و تعداد بالای بازدیدکنندگان وب سایت، خود بیانگر کیفیت بالای کار است.

شما می گویید این پژوهش ها تاثیرات شخصی زیادی هم بر روی شما گذاشته است. چگونه؟
جفری لانگ: من یک پزشک هستم که با سرطان مبارزه می کنم. علی رغم همه تلاشهایمان، همه بیماران علاج پیدا نمی کنند. اعتقاد من به زندگی زیبای پس از مرگ، به من کمک می کند تا بتوانم با نیروی بیشتری به جنگ این هیولای وحشتناک بروم. نیرویی که قبلا نداشتم. این اعتقاد به من کمک می کند که بتوانم پزشک بهتری برای بیمارانم باشم.

شما می گویید ما می توانیم با بررسی تجارب نزدیک به مرگ درمورد حیات پس از مرگ نتیجه گیری کنیم. اما واقعا فکر نمی کنید این کار مثل مقایسه سیب و پرتقال است؟
جفری لانگ: از نظر علمی مصاحبه با افرادی که کاملا مرده اند، امکان پذیر نیست. با توجه به این محدودیت، ما باید ببینیم بهترین کار ممکن چیست. اگر مغز کسی هیچگونه عملکردی نداشته باشد، مانند زمانی که شما دچار ایست قلبی می شوید، به نظر من این فرد نزدیکترین مدل به آن چیزی است که دنبالش هستیم. یعنی مطالعه و بررسی این مساله که آیا تجربه هوشیارانه در جایی خارج از مغز امکان پذیر است یا خیر.

شما در کتابتان به این نکته اشاره کرده اید که تحقیقات شما می تواند دست مذهب را بازتر کند. اما آیا مساله حیات پس از مرگ یک مساله علمی است یا مذهبی؟
جفری لانگ: من فکر می کنم ما هم اکنون ترکیب جالبی از این دو داریم. این پژوهش مستقیما به ما یادآور می شود که مذهب در طول هزاره های گذشته چه چیزهایی به ما گفته است. مذهب مشخصا به ما گفته است که حیات پس از مرگ وجود دارد و کل جهان دارای هدف مشخصی است. در واقع پژوهش علمی ما مهر تاییدی برای همه آموزه هایی است که مذهب سال ها است به ما گفته است. این کتاب گام بزرگی در نزدیک کردن علم و مذهب به یکدیگر است.

آیا جنبه ای از تجارب بشری وجود دارد که به نظر شما علم نمی تواند حتی نزدیکش بشود؟
جفری لانگ: قطعا همین طور است. آنچه که واقعا پس از مرگ اتفاق می افتد یکی از این مسائل است. توجه کنید که همه آنچه در این مورد می دانیم، همواره نیازمند مقداری ایمان نیز هست. در عین حال، وقتی شما صرفا به شواهد علمی زندگی پس از مرگ نگاه می کنید، مقدار ایمان مورد نیاز برای باور داشتن به حیات پس از مرگ به طرز قابل توجهی کاهش می یابد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.