پاسخ به پرسش دریافتی

گفته های تجربه کنندگان نزدیک به مرگ درباره تناسخ چالش برانگیز و بعضا متناقض است. براساس مطالعات شما و داده هایی که در اختیار دارید نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا آماری از تعداد تجربه کنندگانی که از تناسخ صحبت کرده اند موجود است؟ آیا براساس گزارش های تجارب نزدیک به مرگ می توانیم تناسخ را با اطمینان رد یا تایید کرد؟ متشکرم از وقتی که می گذارید.

پاسخ دکتر جفری لانگ:

سوال بسیار خوبی است. تناسخ در گزارش های تجربه نزدیک به مرگ، موضوعی چالش برانگیز است. اکثر اشخاصی که تجربه نزدیک به مرگ داشته اند (بیش از 95%) به طور مستقیم از موضوع تناسخ در گزارشات خود حرفی نمی زنند. از آنجایی که ما مستقیما درباره تناسخ در وبسایت (nderf.org) پرسشی مطرح نمی کنیم، من در نتیجه گیری پیرامون تناسخ بین افرادی که تجربه نزدیک به مرگ داشته اند، خیلی محتاط هستم.

از بین 4000 گزارشی که درباره تجربه نزدیک به مرگ در وب سایت (nderf.org) پُست شده است، احتمالا چیزی کمتر از دوازده گزارش از تناسخ طی تجربه نزدیک به مرگ بحث می کنند. یعنی تجربیاتی همچون یادآوری زندگی هایی که پیش از زندگی کنونی شان داشته اند. هیچ یک از این تناسخ های مربوط به تجربه نزدیک به مرگ، شواهد کافی برای تأیید این تجربیات فراهم نکردند. این درصد بسیار کوچکی از تجربیات نزدیک به مرگ را در بر می گیرد.

در ضمن ممکن است این افراد طی تجربه نزدیک به مرگ، زندگی هایی را به یاد آورده باشند که در حقیقت زندگی های پیشین ایشان نبوده است. بحث تناسخ در تجربیات نزدیک به مرگ، موجب شکل گرفتن فرضیه ای می شود که نتیجه گیری بر اساس آن بسیار دشوار است. من نمی دانم چقدر از اشخاصی که تجربه نزدیک به مرگ داشته اند به تناسخ باور دارند. در آمریکا حدود 20% از جمعیت معتقد به تناسخ اند، و تصور می کنم این رقم بین اشخاصی که تجربه نزدیک به مرگ داشته اند بیشتر باشد (این یک حدس است). به اعتقاد من، نه می توان تناسخ در تجربه های نزدیک به مرگ را انکار کرد، و نه می توان آن را پذیرفت.

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

 1. مازیار گفت:

  در سایت neardethگفته شده که دکتر کنت رینگ قائل است که ۷۰درصد تجربه گران به تناسخ باور دارند .کدام درست است؟

  • مهر آرا گفت:

   من از تجربه کنندگان نزدیک به مرگ هستم و از ملاقات کنندگان پروردگار و فرشتگان محافظم و شیاطین و جن و انس هستم.باید بگویم که هیچ تناسخی در کار نیست و فقط یک بار در این دنیا مورد امتحان و آزمایش پروردگار برای میزان عشق و تنفر میشویم… و واو به واو قرآن فرموده پروردگارمان است در قرآن هم همین طور نوشته شده که تناسخی وجود ندارد چون پروردگارمان فرموده اگر دوباره همان انسانها را به زندگی برگردانم دوباره همان کارهای زشت را انجام میدهند و فرموده زندگی دوباره ای نه تنها به پیامبران نداده ام بلکه به انسانها دیگر هم نداده ام

   • سیامک اوج گفت:

    من صدها گزارش N.D.E خوندم.در هیچ کدام–تاکید می کنم در هیچ کدام–تطابق کامل و صد در صد با قوانین و اصول هیچ کدام از ادیان جهان وجود نداشت.شاید در برخی موارد می شد بعضی از مراحل رو با اصول دینی خاص تفسیر کرد ولی شباهت ها به همین جا–یعنی تفسیر موضوعی محدود و خاص اون هم فقط در برخی معدود گزارشات–محدود می شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *