معرفي کتاب After نوشته دکتر بروس گريسون

کتاب After (بعد) توسط محقق سرشناس در عرصه تجارب نزدیک به مرگ، دکتر بروس گریسون نوشته شده است.  او در این کتاب، سفر خویش به سمت باز اندیشی راجع به ماهیت مرگ، زندگی و دوام هشیاری را برای ما شرح می دهد. تجارب جالب توجه مربوط به آستانه مرگ از زمان­های باستان گزارش شده است و امروز توسط ده درصد از مردمی که دچار ایست قلبی شد ه­اند، نیز شرح داده شده است. دنیای پزشکی عموماً این «تجارب نزدیک به مرگ» را نادیده می انگارد و آنها را «حقه ­های مغزی» یا مکانیزم های روانشناختی قلمداد می­کند. اما پس از این که بیماران شروع به شرح وقایعی کردند که نمی­شد آنها را از نظرها دور کرد، دکتر بروس گریسون تحقیقات خود را آغاز نمود.

او به عنوان یک پزشک و بدون اعتقاد به سیستم باورهای مذهبی با رویکردی علمی به تجارب نزدیک به مرگ نزدیک شد. او در کتاب “After” درس­های دگرگون کننده­ ای که طی چهار دهه از تحقیقاتش آموخته است را به اشتراک می­گذارد. در فرهنگ ما (منظور فرهنگ کشور آمریکا است) این میل حاکم است که مرگ را پایان هشیاری در نظر گرفت، پایان هستی- یک دورنمای ترسناک که سبب بروز ترس و اضطراب در افراد زیادی می­گردد.

اما دکتر گریسون نشان می­دهد که چگونه آشکارسازی علمی فرایند مرگ می­تواند از یک نظریه دیگر پشتیبانی نماید. مرگ می­تواند آستانه ­ای بین یک فُرم هشیاری و فرم دیگر باشد، لذا مرگ پایان نیست که یک انتقال است. این منظر جدید راجع به ماهیت مرگ می­تواند ترس از مرگ را که در فرهنگ ما رخنه کرده به یک دیدگاه سالم و یک مرحله برجسته در مسیر زندگی­هایمان تبدیل نماید. کتابِ After  ما را به منظور گشودن اذهانمان برای این تجارب و آنچه که می­توان از آنها آموخت به چالش می­کشاند و در این کار شناخت ما از هشیاری و معنای انسان بودن را توسعه می­بخشد.

ترجمه: سمیرا رزاقی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *