دکترسام پرنیا

دکترسام پرنیا یکی از متخصصین برجسته در مطالعات علمی مربوط به مرگ و تجربه نزدیک مرگ است او دکترای خود را در زیست‌شناسی سلولی از دانشگاه ساوت‌همپتون دریافت کرده است. سام پرنیا مقالات متعددی در مجلات علمی در زمینه ریوی و تجارب نزدیک مرگ نگاشته و در حال حاضر به فعالیت در بیمارستان‌های انگلیس و مرکز پزشکی ویل کرنل (Weill Cornell Medical Center) در نیویورک مشغول است و در بخش مراقبت‌های ویژه کار می کند.

پرنیا معتقد است که بعد از توقف فعالیت های مغز و مرگ بالینی، آگاهی یا هشیاری ادامه می یابد. او و همکارانش با بیش از ۳۵۰۰  مورد مواجه شده اند که نشان می‌دهد بعد از مرگ بالینی آگاهی شان واضح بوده است. برخی از این افراد از ترس تمسخر دیگران مایل نیستند درباره تجربیات خود صحبت کنند.

او می گوید ما مي‌خواهيم بدانيم بعد از اينكه فردي از آستانه مرگ مي‌گذرد چه اتفاقي براي فرایندهای روانشناختی او مي‌افتد. براي فهم اين موضوع ما تحقيقي را انجام داديم كه در نوع خودش بزرگ‌ترين تحقيق بود و شامل 2060 داوطلبي بود كه در حال تجربه سكته قلبي بودند.

از ميان افرادی كه بعد از اين تحقيق زنده ماندند (101نفر) حدود 40 درصد گفتند كه تجربه چيزي به نام هشیاری را هنگام ايست قلبي داشته‌اند. البته آنها نمي‌توانستند اطلاعات بيشتري بدهند. اين افراد فقط حس مي‌كنند كه آگاه بوده‌اند ولي آن آگاهي يادشان نمي‌آيد. 10 درصد اين افراد يك تجربه عرفاني داشتند. آنها مي‌گفتند كه نوری درخشان به سمت آنها مي‌آمد، خويشاوندانشان كه مرده بودند از آنها استقبال مي‌كردند يا تصويرهایی از كل زندگي‌شان را ديده‌اند. بيش از 2 درصد اين افراد هم گفتند كه آگاهي ديداري و شنيداري كاملي از اتفاقاتي كه اطرافشان رخ مي‌داد داشته‌اند.

ما بيمارستان‌های مورد تحقیق را بررسی کردیم و از تيم‌هاي پزشكي سؤالاتي پرسيديم. ما تأييد مي‌كنيم كه چيزهايي كه افراد از 3 تا 5 دقيقه بعد از مرگشان به ياد مي‌آورند واقعا رخ داده است. در نتيجه در این بازه زماني، افراد به‌قدري هشيار و آگاه بودند كه‌ قادر بودند موضوعاتي را به ياد بياورند و اين دوره زماني قبل از مرگ آنها نيست بلكه زماني است كه ما انتظار داريم مغز غيرفعال باشد.

اين برخلاف چيزي است كه علم تاكنون كشف كرده است. ما وقتي اين تحقيق را انجام داديم انتظار داشتيم كه بعد از مرگ هيچ آگاهي وجود نداشته باشد؛ چون براساس مدل‌هاي علمي، شما فقط وقتي مي‌توانيد هشیاری داشته باشيد كه مغز كار می كند، پس وقتي مغز كار نمي‌‎كند نبايد چنين تجربه‌هايي داشته باشيد.

علم همچنين مي‌گويد اين تجربيات هنگام مرگ رخ نمي‌دهد بلكه بعد يا قبل از آن رخ مي‌دهد، ولي تحقيق ما مي‌گويد كه هيچ كدام از اين حرف‌ها درست نيست و اين تجربيات و خاطرات درست هنگام مرگ و درست زماني كه مغز كار نمي‌كند رخ داده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.